Estetik Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ameliyat, vücut üzerinde ki çeşitli ve istediğiniz noktaların yeniden yapılandırılarak farklı şekiller verilmesine denir. Hastanelerin cerrahi bölümlerinde yapılır ve plastik cerrahiler tarafından dilediğiniz ameliyat gerçekleştirilir. Ancak ameliyat olmaya karar vermeden önce kendinize iyi bir doktor bulmanızda fayda vardır. İşini iyi yapan, referansları iyi olan bir doktor bularak bu ameliyatı doktorunuzun da önerisi ile olabilirsiniz. Estetik ameliyatları oldukça önemli olan ameliyatlardır. Özellikle ülke genelinde en çok talep gören ve değişikliği istenen ameliyat burun ameliyatıdır. Her yıl binlerce kişi burun ameliyatı olarak burnunun şeklini değiştiriyor ve daha, içine sinen bir buruna sahip oluyor. Estetik ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ameliyattan önce bu noktalara dikkat ederek ameliyatınızın daha sağlıklı geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Her ne kadar estetik ameliyatı bile olsa ameliyat denildiği an stres olunup ameliyat gününe kadar daha stresli bir halde ameliyata giriliyor. Ancak ameliyat olmadan önce hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendinizi hazırlamanız gerekir. Ruhsal olarak bir ameliyata hazır olduğunuz an ameliyatınız daha sağlıklı geçecektir.

Eğer düzenli olarak kullandığınız çeşitli ilaçlar var ise (kalp ilaçları, şeker hastalığı, astım ve tiroit ve benzeri gibi) doktorunuza düzenli kullandığınız ilaçları göstererek ameliyatınızda herhangi bir sakınca olup olmadığını sormanız gerekir.

Ameliyat olmadan en az bir hafta önce sigara, alkol ve benzeri gibi ürünleri tüketmemeniz gerekir.

Estetik ameliyatlarının iyileşme süreçleri diğer ameliyatlara göre daha farklıdır. Örnek olarak gösterilecek olur ise burun ameliyatı olmaya karar verdiyseniz burun ameliyatlarından sonra göz altlarınız ve gözleriniz genellikle moraracak ve şişecektir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman ruhsal olarak çöküntüye girecekseniz kesinlikle ameliyat olmamanız gerekir. Her ne kadar kendinizi ameliyata hazırlasanız da ameliyat sonrasına da hazırlamanızda fayda vardır.

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ameliyattan en az 4 hafta önce bırakmanız gerekir. Dilerseniz doktorunuz ile de bu konuyu konuşabilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Etmeniz Gerekir

Ameliyat öncesinde, ameliyatın en az 2 hafta öncesinde 2 litrelik suyu her gün tüketmeniz gerekir. Bu dönemde mutlaka katı gıdalar yerine daha sıvı gıdalar tüketerek doğal lifli gıdaları yemeniz gerekir. Alkol ve benzeri ürünleri kullanmayarak daha sağlıklı ürünler tüketmeniz gerekir.

Ameliyat Öncesinde İyi Bir Hazırlık Yapın

Estetik ameliyat hazırlığı yaparken kendinizi daha fazla rahatlatmak ve ameliyat psikolojisinden kurtulmak için ameliyatın gününün önce ki akşamında güzel bir duş alarak iyi bir şekilde dinlenin. Erken bir saatte yatarak uykunuzu tam anlamıyla alın. Ruhen kendinizi ameliyata hazırladığınızda ameliyatınızın daha problemsiz ve sorunsuz geçmesini sağlayabilirsiniz. Hastane de bir gün ya da iki günde olsa kalacağınız için en az bir tane pijama takımı almanızda fayda vardır.