Estetik cerrahi, vücudumuzun sevmediğimiz bölgelerini değiştirmek için iyi bir seçenektir. Hastaların yaşı ve ameliyatların türü hakkında çok fazla tartışma var, ancak kesin olan şey, çok katı sınırlamaların olmadığıdır. Estetik yaş sınırı konusuna biraz daha değinelim;

Çocuklar söz konusu olduğunda, plastik cerrahi operasyonlarının en uygun şey olmadığı açıktır, ancak bazı durumlarda çocukların kompleks edinmesini veya akranlarından ret almasını önlemek için kesinlikle gerekli olabilir. Çocukluk döneminde, en yaygın müdahalelerden biri , ” çıkıntılı kulaklar ” sorununu çözmenin basit bir yolu olan otoplastidir.

Uzmanlar, aşırı zorunluluk halleri dışında, estetik ameliyatı gerçekleştirmek için her zaman çoğunluk yaşına kadar beklemelerini tavsiye ediyorlar. Aslında her yıl bu türden yapılan operasyonların sadece % 1,5’i reşit olmayanlar üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Belirli koşullar altında hasta yaşı gelmiş olsa bile beklemesi önerilir. Bu meme büyütme operasyonu durumudur . Bu ameliyat için cerrahlar göğüslerin tamamen gelişmesini yani yaklaşık 21 yaşına kadar beklemeyi önermektedir.

Aynı zamanda, yaşlı hastalara plastik cerrahi yapmanın rahatlığı konusunda çok fazla bilgi var.  Bu anlamda, bu tip bir cerrahi operasyonun tavsiye edilmediği bir maksimum yaşın olmadığı belirtilmelidir. Aslında, uzmanlar genellikle bir müdahale yapıp yapmama hipotezini dikkate almak için çeşitli faktörleri değerlendirirler.

Plastik cerrahi için yaş sınırı var mı?

Uzmanların hastalarına estetik yaş sınırı koyma yanlısı olmadığını birçok makalede gördük.  Aslında bunun sebebi fizyolojik yaşın kronolojik yaştan daha önemli olduğu sonucuna varılmış olmasıdır.  . Bu, gerçekten önemli olanın hastanın yaşı değil fiziksel durumu olduğu anlamına gelir. Böylelikle sağlık durumları nedeniyle kozmetik veya plastik cerrahiye uygun olmayan 30 yaşındaki bir kişi olabileceği gibi 65 yaşında sağlıklı kişilerin ameliyathaneye girmesi söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, yaşa bağlı hastalıklar kesinlikle biz yaşlandıkça ortaya çıkar. Örnek verecek olursak; bir ameliyathaneye girerken risk oluşturabilen kardiyovasküler problemlerdir.

Ancak bu tip yaşa bağlı patolojinin tek başına hastanın ameliyat olmasını engelleyen bir sebep olmadığı söylenmelidir. Doktor, riskleri değerlendirmek ve hastaya ameliyat olup olmayacağını belirtmek için eksiksiz bir kontrol yapacaktır.

Ayrıca, estetik ameliyatlarda her seferinde daha az invaziv olduğu, dolayısıyla daha az risk olduğu da eklenmelidir.

Yaşlara Göre Operasyon Yaşları Nelerdir?

 • Artık her yaş için en çok talep edilen cerrahi tedavilerin neler olduğunu bildiğimize göre, bakalım her ameliyat için doktorların önerdiği yaş kaç.
 • Kulaklar yedi yaşından itibaren ameliyat edilebilir.
 • Meme küçültme, hâlihazırda ciddi sağlık sorunları olmadığı sürece 18 yaşına kadar beklenmesi tavsiye edilir.
 • Meme büyütme operasyonu için 21’e kadar beklenmesi önerilir.
 • Burun ameliyatlarında kadınlarda ilk adet kanamasına kadar beklenmesi tavsiye edilirken, erkeklerde 16-18 yaşa kadar beklemek gerekir.
 • Genetik nedenlerden dolayı deri fazlalığı varsa 18 yaşın altında gıdı da ameliyat edilebilir.
 • Göz kapakları için belirli bir yaş yoktur; Erken yaşlanma vakalarında 30 yaşından itibaren sağlanabilir.
 • Yüzün ovalinin kaldırılması genellikle 40 ile 50 yaşları arasında yapılsa da 60 yaşından sonra iyi sonuçlar alınabilmektedir. Erkeklerde bu ameliyatın 50 ile 60 yaşları arasında yapılması alışılmış bir durumdur. .
 • Liposuction herhangi bir yetişkin hastaya uygulanabilir, ancak normalde bu hastalar zaten yağ birikmeye başladığı yaş olan 30’un üzerindedir.
 • Abdominoplasti 45 yaşından itibaren veya daha fazla çocuk istemediğinizi düşünüyorsanız doğum sonrası herhangi bir durumda önerilir.
 • Boyun ameliyatları için boyun üstünden köprücük kemiğine kadar ip benzeri kırışıklıkların görülmeye başladığı ileri bir yaşa kadar beklenmesi önerilir.
Yorum Yapın