Fransızcadan dilimize giren anestezi kelimesi uyuşturma, hissizleştirme anlamına gelir. Anestezi işlemiyle hastanın bilinci operasyon süresince kapatılır. Hasta hiçbir şey hatırlamaz, kasları tamamen uyuşmuş durumdadır. Böylece operasyon mümkün olan en konforlu şekilde geçer.

Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi, cerrahi operasyonlarda hastanın ağrı, acı veya gürültü gibi olumsuz hisleri duymaması için uygulanan derin uyutma işlemidir. Genel anestezi, operasyon sonrasında da bir süre ağrıların hissedilmesini önleyerek hastaya rahat bir toparlanma süreci sağlar.

Genel Anestezi Nasıl Uygulanır?

Genel anestezide ağrının hissedilmesini önleyen ilaçlar, hastaya damar veya solunum yoluyla verilir. Anestezi uygulaması başından sonuna kadar bu alanda uzman anestezistler tarafından yapılır. Anestezist, operasyon süresince hastanın başında bulunur ve hastanın kalp işlevi, solunumu, tansiyonu gibi hayati unsurları izleyerek kontrol eder. Genel anestezi uygulamasının aşamaları şunlardır:
• Öncelikle hastaya anestezist tarafından hastalık geçmişi, yaşı, daha önce kullandığı ilaçlar, alerji durumu gibi sorular sorulur. Bunun amacı operasyon sırasında oluşabilecek riskleri en aza indirmektir.
• Hasta ameliyathaneye alınır, damardan veya solunum yoluyla ağrı bloke edici ilaçlar verilir.
• Bilinci kapanan hasta derin uyku aşamasına geçer.
• Hastanın ağzına yeterli oksijen alması ve soluk borusu kaslarını gevşetmek amacıyla bir tüp yerleştirilir. Tüp aynı zamanda hastanın akciğerlerine kan veya mide salgısı dolmasını da önler.
• Ameliyat aşamasına geçilir. Bu aşamada anestezist hastayı aralıksız takip eder ve solunum, kan basıncı, sıcaklık değerlerini kontrol altında tutacak gerekli ilaçları verir. Bu değerlerin operasyon süresince stabil tutulması gerekmektedir.
• Operasyon bitince anestezist kullanılan ilaçları kontrollü bir şekilde keserek hastayı uyandırır. Bu aşamadan sonra hasta derlenme odasına alınır. Burada ideal ısıda tutulur, mide bulantısına ve ağrıya karşı ilaçlar verilir ve iyice kendisine geldikten sonra odasına çıkarılır.
Genel Anestezi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genel anestezi alınması gereken durumlarda, operasyonun en az riskle tamamlanması için hastaneye gelmeden önceki süreçte başlamak üzere, dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır:
• Operasyondan önceki sekiz saat boyunca aç kalınmalıdır. Aksi halde genel anestezi sırasında midedeki besin veya sıvı akciğerlere kaçabilir. Bu durum hayati tehlikeye bile yol açabilir. Diyabet hastalarının ne kadar süreyle aç kalmaları gerektiği konusunda hastaneye danışması gerekir.
• Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa ilaçların ne şekilde alınacağı ile ilgili operasyon öncesi görüşmeler sırasında bilgi edinilmelidir.
• Sigara, kandaki oksijen düzeyini azalttığı için operasyon öncesinde ve gününde sigara kullanılmaması tavsiye edilir.
• Operasyondan bir gece önce yeterli uyku alınması operasyon gününde kaygı düzeyinin daha az olması açısından önemlidir.
• Genel anestezi sırasında metal takılar, saat, piercing, gözlük, protezler ve işitme cihazları çıkarılmalıdır.
• Anesteziden önceki rutin kontroller sırasında hastaya doğum tarihinden en son ne zaman yiyip içtiğine, alerjik durumundan ilaç kullanımına kadar çeşitli sorular sorulur. Bu sorulara dikkatli ve net bir şekilde cevap verilmelidir.
• Anestezinin hasta açısından olası yaygın ve seyrek riskleri operasyondan önce yapılan görüşmede hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Hasta aklına takılan soruları anestezi uzmanına sormalıdır.
• Hastada anksiyete, ameliyat ve/veya anestezi korkusu varsa damarlar kaygıya bağlı olarak kasılabilir ve damar yolu açmakta sıkıntı yaşanabilir. Böyle durumlarda yeterli bilgilendirme, gevşeme egzersizleri ve iyi bir doktor-hasta iletişimi ile operasyon öncesi hasta rahatlatılmalıdır.

Operasyon geçirmek ve genel anestezi almak, özellikle ilk seferinde, pek çok kişi için stresli bir durumdur. Etrafında iyi bir doktor, anestezist ve sağlık ekibi olan hastalar bu kaygılı süreci daha konforlu bir şekilde atlatırlar. Op. Dr. Sedat Baş engin deneyimi ve uzman ekibiyle plastik cerrahi alanında başarılı operasyonlar gerçekleştirmektedir. Estetik operasyon geçirecekseniz operasyon öncesi yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgi için buraya da göz atabilirsiniz.

Leave a reply