Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulaklı olmak ilerleyen yıllarda çocukların özgüvenlerinin düşmesine ve arkadaşları arasında kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olan bir durumdur. Hatta bu durum yıllar sonra çocuk büyüyüp yetişkin bir birey olduğu zamanlarda dahi devam edebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı kulakların şekil ve pozisyonunu değiştirmek yoluyla uygulanan kulak şekillendirme operasyonlarından biridir. Tıp dilinde bu operasyona “otoplasti” adı verilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı uygulanma bölgesi kulağın arkasıdır ve bu şekilde dikişlerin görünmesi engellenmiş olur. Dikişlerin görünmemesi genel olarak çocukların ameliyat sonrasında kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Ameliyatın süresi ortalama olarak 2 saat kadardır. Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı genel, yetişkinlerde ise nadiren genel, çoğunlukla lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır

Kepçe kulak ameliyatıyla, kulakları başa doğru yaklaştırma, silikleşmiş kulak kıvrımlarının belirgin hale getirilmesi, kulak kıvrımında bulunan anomalinin düzeltilmesi gibi pek çok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Elbette bu ameliyatın yapılabilmesi için kulakların gelişimini tamamlamış olması gerekir. Kulaklar doğumdan itibaren gelişmeye başlamaktadır ve bu gelişim süreci genel olarak 5-6 yaşlarında tamamlanmaktadır. Bu nedenle bu yaşlardan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılmaya başlanmaktadır. 6-7 yaşlarına gelen çocukların okula başlamaları göz önünde bulundurularak yapılan operasyonlar öz güvenlerinin zedelenmemesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Erir?

Kepçe kulak estetiği uygulamasının ardından hastanın bakımı oldukça önemlidir. Operasyon sonrasında 3 gün boyunca kulağa baskılı tampon yapmak gerekecektir. Ortalama olarak bu tampon üç gün boyunca kulakta tutulur. 3. günün sonunda bu tampon çıkarılarak gece uyurken saç bandı kullanılabilir. Bu süre içerisinde en çok merak edilen şeylerden biri de dikişlerin durumudur. Fakat ne olursa olsun ameliyat sonrasında dikişleri görmek amacıyla kulak sağa, sola ya da yukarı aşağı hareket ettirilip zorlanmamalıdır.

Eğer ameliyat esnasında kendinden eriyen dikişler kullanılmış ise bu dikişler ortalama 5-7 gün içerisinde eriyip yok olacaktır. Ancak operasyon sırasında erimeyen dikiş kullanılmışsa bunların da ameliyatın ardından bir hafta sonra alınması gerekir. Kulak arkası hiçbir şekilde ıslak bırakılmamalı, daima kuru tutulmalıdır. Bu önerilerle birlikte ameliyatın başarı oranı yüz güldürücü ve memnun edicidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Hastaya genel anestezi uygulanmışsa kendine gelmesi birkaç saat alabilir. İlk gün genel olarak anestezinin etkisiyle ağrı hissedilmese de ameliyatı takip eden birkaç gün içerisinde hafif sızlamalar hissedilemeye devam edecektir. Bu tip ağrılar ağız yoluyla alınan ağrı kesicilerin yardımıyla dindirilebilmektedir. Ayrıca ameliyatın ardından 3. ve 7. günler arasında kulaklarda şişlik ve kulak kıvrımlarında silinme belirmesi normaldir. 7. gün dikişler alınır ve hasta normal hayatına geri dönmeye başlar.