Estetik ameliyat olmaya karar vermek başlı başına bir önemli süreçtir. Kişisel yapınız, hayatınızdaki planla ve içinde bulunduğunuz hayat temposu, estetik yaptırma sürecinizi en çok etkileyen etmenlerdir. Estetik ameliyat olmaya karar verdikten sonra bu konuda kimi tercih edeceğiniz ve hangi zaman diliminin daha uygun olacağına yönelik sorularınıza cevap vermek, size bu hususta yardımcı olmak isteriz.
Estetik olmaya karar verdikten ve doktorunuzdan gerekli bilgileri aldıktan sonra zaman planlamasını yine doktorunuzla birlikte yapabilirsiniz. “Kış ayları estetik operasyonlar için daha mı uygun?” sorusuna aradığınız cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Mevsimde Hangi Operasyonlar Yapılmalı?

Yüzünüz, dış görünüşünüz için şüphesiz en önemli bölgedir. Bu sebeple yüze yapılan estetik operasyonlar oldukça büyük önem taşır. Yüz germe, burun estetiği, boyun germe gibi operasyonlar yaz mevsiminde yapıldığında bazı komplikasyonlara meyillidir. Yaz mevsiminde sıcak havalardan dolayı yüzünüzde terleme ve ödem oluşur. Bilhassa burun ameliyatı yaz mevsiminde tavsiye edilmeyen operasyonlar arasında yer alır. Burun estetik operasyonlarından sonra yüzde şişme ve morarmalar görülebilir. Sıcak havalar hem yüzdeki şişmeyi hem de morarmaları artırabilir. Sıcak havanın etkisinin yanı sıra bahar ve yaz aylarında alerjik reaksiyon gösteriyorsanız yine bu dönemde burun ameliyatı olmak, iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Dolayısıyla burun estetiği kışın yapıldığında iyileşme süreci kolaylaşabilir.

Alerjik Yapıda Olanlar Burun Estetiğini Hangi Aylarda Yaptırmalı?

Alerji, hemen herkesin bildiği üzere dış ortamdaki toz ve polen gibi maddelerin burun ve üst solunum yollarında aşırı reaksiyona neden olan bir rahatsızlıktır. Eğer sizin de polen ve toza karşı kronik bir alerjiniz varsa bahar mevsimi, burun ameliyatı olmanız için ideal bir mevsim değildir. Burun ameliyatı sonrasında, iyileşme sürecinde burunda tıkanıklık meydana gelebilir. Operasyon sonrası meydana gelen bu duruma ek olarak alerjik reaksiyon gelişirse kişi için zorlayıcı bir süreç başlayabilir. İyileşme sürecini yavaşlatan bu durum, size de rahatsızlık verir. Alerjisi olanlar için en ideal aylar sonbahar ve kış aylarıdır. Sonbahar ve kış aylarında alerjik reaksiyonların büyük bir bölümü ortadan kalkar. Üstelik serin havalar yüzünüzde ödem yaratmayacağı için iyileşme sürecinin çok daha rahat geçmesine yardımcı olur.

Kombine Ameliyatlar Ne Zaman Yapılmalı?

Kombine estetik ameliyatlar, hem kişinin talepleri hem de bazı gereksinimler nedeniyle birden fazla estetik operasyonun birlikte yapıldığı operasyonlar olarak açıklanabilir. Aynı anda iki veya daha fazla estetik ameliyatın yapıldığı bu operasyonlara öncelikle uzman hekimin onay vermesi gerekir. Kombine ameliyatlar, süre olarak tekli operasyonlara göre daha uzun sürer. Dolayısıyla kişinin genel sağlık durumunun bu tür operasyonlara elverişli olması önemlidir.
Burun estetiği diğer estetik operasyonlarla birlikte uygulanabilen ameliyatlardan bir tanesidir. Çene ameliyatları, dudak dolgusu gibi operasyonlar, doktorun da onayıyla burun ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Yüze ya da vücudun başka yerlerine uygulanan kombine ameliyatlarla ilgili tavsiye edilen mevsim aralığı, genel olarak sonbahar ve kış aylarıdır. Yüzünüze ya da vücudunuza birden fazla estetik işlem uygulanacaksa kış aylarında estetik yaptırmak daha kolay bir şekilde iyileşmenize yardımcı olabilir. Ancak bu, kombine operasyonların yaz aylarında yapılamayacağı anlamına gelmez.
Kombine ameliyat öncesinde ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini doktorunuzla birlikte konuşmanız önemlidir. Estetik operasyonlar sonrasında iyileşme süreci doktorunuz kadar size ve aldığınız önlemlere de bağlıdır. Öneri ve tavsiyelere uymanız hem çok daha hızlı iyileşmenize hem de yapılan estetiğin olması gerektiği gibi görünmesine katkı sağlar. Gerek tekli estetik operasyonlar gerekse kombine operasyonlar hakkında daha detaylı bilgi almak için Sedat Baş muayenehanesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a reply