Liposuction Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Birçok insan dış görünüşünden memnun değildir. Takdir edersiniz ki, herkesin dış görünüş ile ilgili farklı beklentileri vardır. Fazla kilolarından şikayet edenlerin sayısı bir hayli fazladır. Buna ek olarak, kilo problemi olmayan ancak bölgesel olarak zayıflamak isteyen kişiler de vardır. Liposuction; özellikle son yıllarda popüler olan bir uygulamadır.

Liposuction Nedir?

Liposuction nedir sorusunun cevabı çok fazla merak ediliyor. Zayıflamak isteyen kişilerin bölgesel yağlanmalarının giderilmesi olarak da tanımlanabilir. Vücuda şekil vermesinden dolayı tercih edilir. Halk arasında yağ aldırma olarak bilinir. Birçok kadının problem yaşadığı bel, karın, basen, kalça ve diz gibi bölgelerdeki inatçı bölgesel yağlanmaların ortadan kaldırılması için uygulanır. Liposuction yönteminde diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi 1-2 milim kesiler oluşturulur. Yağ dokuları üzerinde oluşturulan bu kesiler sayesinde bölgedeki yağlar uzaklaştırılır.
Liposuction nasıl yapılır diye düşünenlere bu operasyonun birden çok yöntem ile gerçekleştirildiğini söylemek gerekir. Bir başka deyişle, herkesin vücut yapısı ve bölgesel yağlanmanın nerede olduğu dikkate alınarak uygulanacak yöntem belirlenir. Liposuction ameliyatı sırasında genellikle üç yöntem tercih edilir.
Islak teknik liposuction yöntemi ile vücuttaki istenmeyen yağ hücreleri emilir. Ancak, emme işleminden evvel yağ hücrelerine sıvı doldurulur. Ultrasonik liposuction yönteminde küçük boşluklar aracılığıyla bölgesel yağlanmanın olduğu bölgeye ulaşılır. Söz konusu bölgeye ultrasonik titreşimler uygulanarak işlemden en iyi şekilde verim alınır.
Lazer liposuction yönteminde ise tahmin edilebileceği üzere lazer ışınları kullanılır. Bu sayede, bölgesel yağlanmanın olduğu bölgedeki yağ hücrelerine lazer ışınları gönderilerek süreç tamamlanır. Ameliyatın ardından herhangi bir iz kalmamasından dolayı sıklıkla tercih edilir.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Birçok kişi liposuction’ın bir zayıflama yöntemi olduğunu düşünür. Ancak, her isteyenin bu uygulamadan faydalanması mümkün değildir. Liposuction yaptırmak isteyenlerin her şeyden önce uzman doktora muayene olması gerekir. Bölgesel zayıflamayı ve incelmeyi sağlayan bu yöntem ile vücudu şekillendirmek mümkün hale gelir. Ancak, yalnızca bölgesel yağlanma vakaları için uygun olduğunu söylemek gerekir. Obezite veya fazla kilo probleminden şikayet edenlerin doğrudan liposuction’a başvurması mümkün değildir. Bu tür sorunlardan muzdarip olanların ilk olarak diyet yapmaları şarttır. Diyet ile kilo verilmesinin ardından bölgesel yağlardan kurtulmak adına liposuction’a başvurulabilir.
Liposuction nedir sorusu kadar liposuction kimler için uygundur sorusu da önem taşıyor. Bu noktada, kişinin genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Ayrıca, hali hazırda hamile olan veya yeni doğum yapmış kişiler için uygun olmadığı bilinir. Diyabet veya kalp hastalığından muzdarip olanların da liposuction’dan faydalanması söz konusu olabilir. Ancak, bu tür kişilerin birtakım testler yaptırması şarttır. Bir başka deyişle, risk durumları tespit edilmelidir. Son olarak, ileri yaşlarda olan kişiler için uygun bir seçenek olmadığını söylemek gerekir.
Liposuction her zaman işe yarayan bir yöntem değildir. Birçok kişi; liposuction’ın ardından bir daha kilo almayacağını düşünür. Ancak, insanlar; beslenmelerine dikkat etmedikleri ve spor yapmadıkları takdirde kilo alabilirler. Hatta, kişilerin liposuction uygulamasının ardından yaşam tarzını bu uygulamaya göre belirlemesi şarttır. Bilhassa liposuction ertesinde hızlı bir şekilde kilo alıp vermeye devam eden birisi için bu uygulamanın hiçbir şekilde faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Ayrıca, liposuction’ın başarılı olup olmayacağını belirleyen farklı hususlar da vardır. Örneğin, bazı insanların bölgesel fazlalık ve yağlanmalarının yanı sıra derilerinde sarkmaların da olduğunu söylemek gerekir. Liposuction; bu tür insanlar için verimli olmayabilir. Bir başka deyişle, liposuction’a ek olarak farklı bir uygulama da gerekli olabilir.
Doğum yapan kadınların birçoğunun karın duvarında sarkmalara rastlanır. Bu sarkmaları liposuction ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Farklı tedavi yöntemlerinden faydalanılması da şarttır.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Liposuction; herhangi bir sağlık problemi olmayan ve belirli bir yaşın altında olan herkes için uygun bir operasyondur. Bir başka deyişle, kalp, diyabet ve hipertansiyon gibi önemli sağlık sorunları olmayan kişiler liposuction’dan faydalanabilirler.
Birçok kişi; operasyonun ardından iyileşme döneminde herhangi bir sorun olup olmayacağını merak eder. Ancak, liposuction sırasında özel olarak üretilmiş korseler kullanılır. Bu korseler; dört ila sekiz hafta arasında kullanılır. Kişiden alınan yağ miktarı ve kişinin sağlık özelliklerine göre korsenin kullanım süresi belirlenir. Her operasyonda olduğu gibi liposuction’ın ardından da birtakım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bilhassa ödem ve morluklara rastlanabilir. Ancak, insanların bu durum karşısında endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü, söz konusu ödem ve morluklar; zaman içerisinde geçer.
Liposuction; insanların hayatını çok fazla etkilemez. İşlemin ardından bir hafta geçtikten sonra dikişler alınır. Ayrıca, hastanın en az bir, en çok üç hafta dinlenmesi gerekir. Herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşılmadığı takdirde insanların hem günlük hem de iş hayatlarına dönmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca, liposuction’ın ardından 3-4 hafta geçtikten sonra normal egzersizler yapılabilir.
Liposuction sorunsuz bir ameliyattır. Ayrıca, ameliyat sonrası da genellikle sorunsuz geçer. Yine de çok az ağrıya rastlanabilir. Bu ağrılardan kurtulmak adına ilaç alınmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği ilaç kullanıldığı takdirde ağrılardan kısa sürede kurtulmak mümkün hale gelir. Ameliyattan sonra yağ alınması sürecinde vakum uygulanmış bölgeler özel bandaj ile korunur. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi kısa sürede geçer. Ameliyat izleri ise en çok altı ay içerisinde ortadan kaybolur.