Meme estetiği; estetik cerrahi içerisinde en sık yapılan operasyonlardan biridir. Genellikle yöntem silikon meme protezlerinin uygulanmasıdır. Meme estetikleri doğrudan görünüm katkılı olduğundan ve tamamen kişiye özel şekillendirme talebine istinaden gelişen estetik ameliyatlardandır. Günümüzde meme büyütme yağ enjeksiyonları ya  da dolgu kullanılarak yapılır. Ancak hastanın kendi yağından yapılan bu enjeksiyonlar bazen vücut tarafından kabul edilmeyip erir ve istenen hacim böylelikle kazanılamaz. Bu nedenle de meme protezleri her zaman için tercih edilendir.

 

Meme Büyütme Sonrası 

Meme büyütme sonrasında iyileşme dönemi de kuşkusuz ağrılı olur. Hekim tarafından gerekli ağrı kesiciler ve operasyon sonrasını kontrol edici ilaçların kullanımında özenli ve dikkatli olunmalıdır. Bazen ağrının kontrol altında olması için de ağrı enjeksiyonları tercih edilir.

Meme estetikleri sonrasında en fazla 1 haftalık ağrı kesici kullanımlarından sonra ağrı artık kontrol edilebilir hale gelecektir. Yine hekim kontrolünde bu ilaçlar kesilir. Zira kullanımı hastada kabızlık ya da uyuşukluk gibi sorunlar yaratır. Bazı operasyonlardan sonra hastada sadece meme bölgesinde değil, omuzlarda, boyunda ve sırtta ağrılar yaşanır. Yer yer kramplar oluşur ki; bu da kas gevşeticilerle kontrol edilir. Hastalardan operasyon sonrasında normal hayatına dönmesi için en fazla 1 haftalık dinlenme süreci yeterli olup sonrasında ağır egzersizlerden, sporlardan ve darbelerden korunmak suretiyle yaşama devam edilebilir.

 

Meme Estetiği Sonrası İyileşme 

Meme estetiği kapsamında büyütme olduğu kadar meme küçültme de sık uygulanan bir işlemdir. Büyütme ya da küçültme olsun her iki operasyonda da bir iyileşme süreci hâkimdir. Göğüs bölgesindeki ağrı sırtta ağrı ya da omuzlarda ağrı şeklinde de devam edebilir. Önemli olan bu dönemde hastanın kendini korumayı öğrenmesidir.

Meme operasyonları sonrası ki buna meme küçültme de dâhildir; iyileşme aşamaları kuşkusuz hastadan hastaya değişen bir durumdur. Bu aşamalarda doktor önerilerinin takibi işin en önemli kısmıdır. İyileşme aşaması memede yapılan operasyonun niteliğine göre de değişkenlik gösterir. Şişlik ya da morluklar birkaç gün içerisinde geçebilir. Ancak koltuk altından yapılan bir ameliyat söz konuysa bu süre biraz daha uzar. Hastanın doktor kurallarına uyduğu müddetçe normal yaşantısına dönme süresi çok daha hızlı olacaktır. Meme operasyonları sonrası iyileşme süreci aslında en önemli kısımdır. Kolları fazla yukarı kaldırmamak, ağır şeyler taşımamak, yorucu aktivitelerden uzak durmak gereklidir. Mesela şişlik yaşanmaması için de mümkün olduğunca dik durulması önerilir. Bütün bu fiziksel önlemler dışında bir de işin psikolojik yönü vardır ki bu da kendini stres altına sokmadan iyileşmeye doğru serbest bırakma hissidir.

 

Meme Estetiği Operasyonu Sonrası Sporlar

Meme büyütme operasyonları sonrasında 1 ay ağır sporlardan, 2 ay da solaryum ve sauna gibi sıcak yerlerden uzak durulması gereklidir. Özellikle kol sporlarında silikonun olduğu bölge çok etkilenir ve yara yeni olduğundan komplikasyonlar oluşabilir. Sıcak ortamlar ise iyileşme sürecindeki bir hasta için ödem oluşumu demektir.

Meme estetiklerinde ameliyat ne kadar iyi geçerse geçsin önemli olan sonraki iyileşme sürecidir. Bu süreçte verilen kurallara uyulmazsa, dikkat edilmezse sonucun kötüye doğru gitmesinin yanısıra ciddi sağlık sorunlarının oluşumuna sebebiyet verir.

 

Leave a reply